Navigation

Inhalt Hotkeys

Faculty of Mathematics

n-Städte Seminar - n Cities seminar

Das n-Städte Seminar - n-cities seminar is organized by mathematicians from the Universities of Chemnitz, Dresden, Freiberg and Leipzig (currently Swanhild Bernstein, Ralph Chill, Tatjana Eisner, Peter Stollmann) and is dedicated but not restricted to a variety of fields in analysis, amongst them:

  • Functional analysis
  • Analysis of partial differential equations
  • Complex analysis
  • Operator theory
  • Theory of operator semigroups
  • Probability and ergodic theory
Venue: Uni Leipzig, Augustusplatz 10, Felix-Klein-Hörsaal (P501)
Schedule:
  • 14:00-14:45: Lars Perlich (Dresden)
    "Dirichlet-to-Robin operators via composition"
  • 14:45-15:30: Michael Wutzig (Freiberg)
    "Reproducing kernels in harmonic and Clifford analysis"
  • 16:00-16:45: Jan-Frederik Pietschmann (Chemnitz)
    "Some remarks on a cross-diffusion equation with size exclusion"
  • 16:45-17:30: Florentin Münch (Leipzig)
    "Liouville property and discrete Ricci curvature"
Flyer: .pdf
Venue: TU Dresden, Willersbau WIL C207
Schedule:
  • 13:45-14:30: Jan-David Hardtke (Leipzig)
    "Octahedral and almost square Banach spaces"
  • 14:30-15:15: Martin Himmel (Freiberg)
    "New classes of means related to the Cauchy functional equations and their properties"
  • 16:00-16:45: Martin Tautenhahn (Chemnitz) (Leipzig)
    "Null controllability and control costs for the heat equation in unbounded domains"
  • 16:45-17:30: Wolfgang Arendt (Ulm)
    " Evolution on spaces of continuous functions / Evolution auf Räumen von stetigen Funktionen"
Venue: Room B202, Reichenhainer Str. 70, Rühlmann-Bau.
Schedule:
  • 14:00-14:45: Sebastian Mildner (Dresden)
    "Symmetry between the energy of a gradient system and its Lyapunov functions"
  • 14:45-15:30: Christian Seifert (Hamburg)
    "Operators via Boundary Systems"
  • 16:00-16:45: Tatjana Eisner (Leipzig)
    "Wiener‘s lemma along primes"
  • 16:45-17:30: David Damanik (Houston)
    " Localization for the one-dimensional Anderson model via positivity and large deviations for the Lyapunov exponent"
  • 18:30: Joint Dinner at the Turm Brauhaus
Schedule:
  • 14:00-14:45:Therese Mieth (Leipzig)
    "Entropy and approximation numbers of Sobolev embeddings"
  • 14:45-15:30: Christian Rose (Chemnitz)
    "Heat kernel estimates based on Ricci curvature integral bounds"
  • 16:00-16:45: Lena Malinowski (Dresden)
    "Operators in pre-Riesz-spaces"
  • 16:45-17:30: Maximilian Reich (Freiberg)
    Composition in Weighted Modulation Spaces and Applications to Nonlinear PDEs
Schedule:
  • 13:30-14:20: Markus Hartlapp (Dresden)
    "A quantified version of Ingham's original Tauberian theorem"
  • 15:30-16:30: Abdelaziz Rhandi (Salerno)
    "Functional analytic methods for stochastic differential operators"
  • 16:30-17:30: Marcel Hansmann (Chemnitz)
    "On the distribution of eigenvalues of compactly perturbed operators"
Schedule:
  • 13:30-14:20: Mario Helm (Freiberg)
    "Numerische Aspekte der Auswertung der Frechet-Ableitung von Matrix-Exponential-Funktionen"
  • 14:30-15:20: Jürgen Voigt (Dresden)
    "Bands in \(L^p\)-spaces"
  • 15:50-16:40: Thomas Kühn (Leipzig)
    "Optimal approximation of multivariate periodic functions" (slides)
  • 16:50-17:40: Michela Egidi (Chemnitz)
    "Quantitative uncertainty principle on the torus" (slides)
Venue: Room B202, Reichenhainer Str. 70, Rühlmann-Bau.
Schedule:
  • 14:00-14:50: Andras Batkai (Wuppertal)
    "Approximationen von Evolutionsfamilien"
  • 15:00-15:50: Oliver Rheinbach (TU Freiberg)
    "Parallel Nonlinear Domain Decomposition Methods in Structural Mechanics"
  • 16:00-16:30: Coffee break
  • 16:30-17:20: Sascha Trostorff (TU Dresden)
    Über eine Klasse maximal monotoner Block-Operator-Matrizen in evolutionären Gleichungen."
  • 18:00: Joint dinner

Local Organisers and support: Anne Glanzberg and Matthias Täufer

Venue: Rooms P801 and P501, Augustusplatz 10, Paulinum.
Schedule:
  • 13:30-14:20: Swanhild Bernstein (Freiberg)
    "Wavelets on Lie groups and homogeneous spaces"
  • 14:30-15:20: Anke Kalauch (Dresden)
    "Ideale und Bänder in prä-Riesz-Räumen" (slides)
  • 15:50-16:40: Dirk Werner (Berlin)
    "Banachräume mit der Daugavet-Eigenschaft" (slides)
  • 16:50-17:40: Daniel Potts (Chemnitz)
    "High dimensional approximation with trigonometric polynomials" (slides)
Flyer: .pdf
Schedule:
  • 13:30-14:15: Fabian Schwarzenberger (Leipzig)
    "The integrated density of states on coloured graphs"
  • 14:30-15:15: Martin Tautenhahn (Chemnitz)
    "Quantitative unique continuation and Wegner estimate for random Schrödinger operators"
  • 16:15-17:00 Yuri Tomilov (Warschau, IMPAN)
    "From prime numbers to damped waves"
Venue: Room B202, Reichenhainer Str. 70, Rühlmann-Bau.
Schedule:
  • 13:00-13:45: Konrad Schmüdgen (Leipzig))
    "Schrödingeroperatoren  mit unendlich vielen Punktwechselwirkungen" (abstract)
  • 14:00-14:45: Thomas Kalmes (Chemnitz))
    "Eine Vermutung von Treves und ihre Verallgemeinerung auf Ultradistributionen" (abstract)
  • 15:00-16:00 Coffee break
  • 16:00-16:45 Sebastian Krol (Leipzig)
    "Fourier multipliers on weighted \(L^p\) spaces"
Flyer: .pdf

Leipzig, 31.1.2014

Venue: Room HS 17, Augustplatz 10, Hörsaalgebäude
Schedule:
  • 15:00-15:45: Peter Stollmann (Chemnitz)
    "The Complex Laplacian and its Heat Semigroup"
  • 15:45-16:15: Coffee break
  • 16:15-17:00: Marcus Waurick (Dresden)
    "Über nicht-autonome, degenerierte Gleichungen"
  • 17:05-17:50: Felix Pogorzelski (Jena)
    "Convergence of discrete geometries and spectral approximation"
Flyer: .pdf